четвер, 7 липня 2016 р.

У Мельниках відсвяткували Івана Купала

Свято Івана Купала прийшло до нас із глибини віків. Це давньослов’янське свято літнього сонцестояння, сонця і води, землі і вогню, буяючої зелені, молодості та кохання.

Свято язичницьке – з обрядами поклоніння силам природи та духам. Святкують Івана Купала у найкоротшу ніч року, спати у цю ніч не можна. За народним повір’ям, тоді відбуваються різні дива: трави і квіти набувають магічної сили, земля відкриває свої скарби, сонечко спускається з неба, щоб викупатись у воді, а опівночі вогнистим цвітом розквітає папороть – хто знайде той цвіт, той здобуде багатствой здоров’я.
До традицій свята належать такі обряди, як збір лікарських рослин, ворожіння, запалювання вогнищ, купання та обливання водою, святкове частування.
На Івана Купала дівчата плетуть віночки, вставляють у них запалені свічки і пускають на воду. Хлопці з берега намагаються виловити вінок своєї коханої. Потім купаються в річці, пускають у воду зелене колесо, що символізує собою сонечко. Розпалюють вогнище і стрибають через нього. Вогонь очищає від усього поганого. Молодята, які братимуть шлюб, стрибають парами (руки зв’язані): якщо руки не розімкнуться, то скоро одружаться. Найвідважніші в цю ніч шукають цвіт папороті. Святкують Івана Купала до світанку.
Це щодо давніх традицій.
У Мельниках за традицією стало святкування Купала біля сільського ставка. І святкують тут із дотриманням купальських звичаїв та обрядів. От і цьогоріч учасники художньої самодіяльності – і діти, і дорослі – під керівництвом Людмили Золотаренко, Віти Галушки та  Жанни Герасімчук підготували свято. Сільська рада потурбувалася про підготовку місця проведення заходу: навели порядок, облаштували майданчик, запросили торгівлю.
Оскільки свято проводиться не вперше та викликає цікавість, приїхали й гості з сусідніх сіл. Ведуча свята бібліотекар Галушка віта святковий концерт супроводжувала розповідями про традиції свята, а учасники самодіяльності -  піснями, танцями та віршами. Привітала присутніх зі святом сільський голова Антоніна Василівна Кулик та побажала всім здоров’я, щастя та процвітання. Проводився конкурс на «Кращий купальський віночок» , переможницею якого стала Ніколаєнко Юля та  Кришковець Ксенія, віночок їй сплела  Михно Юля, решта учасників були нагороджені заохочувальними призами. Багато учасників святкування були у вишиванках, тому вибрали найкращу вишиванку, переможницею стала Кондратенко Юля , вишиванку їй вишила мама. Нагородили також і Величка Юрія, як за кращу чоловічу вишиванку. Сільський голова відзначила, що  у нашій громаді багато вишивальниць і всіх відзначать на святі села.
Потім водили хоровод навколо зеленого дерева Купало, прикрашене стрічками, які символізують всі добрі бажання, викупали його в цілющій купальській воді, щоб бажання здійснилися.
Після завершення святкової програми на всіх чекала безпрограшна лотерея, смачна каша та дискотека.
Вважаю, що святкування Івана Купала у нашому селі – приклад дбайливого ставлення до кращих народних звичаїв і вмілого поєднання їх із сучасністю. Хто вірить, хто не вірить у старі прикмети й забобони, проте поезія народного свята хвилює нас і тепер. За своєю суттю свято Купала – це свято єднання з чистою, незайманою природою. Воно має глибоке коріння в народному побуті і міцну естетичну основу. У тісному зв’язку з народними традиціями – запорука його життєвості і нев’янучої краси.
Думаю, що всі присутні на святі приєднаються до слів подяки організаторам, учасникам, тим, хто надихає на це свято, та генеральному директору СТОВ «АГРОКО» Ігорю Потапенку, який є спонсором та благодійником всіх заходів. Бажаємо усім здоров’я, щастя, захисту від усіх негараздів, процвітання та миру!




Немає коментарів:

Дописати коментар